Μεγάλη συμμετοχή και καλές επιδόσεις σε «Koumaria Trail Race» και «Omplos Hills»

Runbeat Team   9:37 28-02-2022

Δεκάδες δρομείς ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ερασιτεχνικής ομάδας δρομέων Πάτρας “Μπαρουτοκαπνισμένοι BRT-KPN®» που σε συνεργασία με τον «Α.Σ Άκρος» και τη Λέσχη Ορεινής Ποδηλασίας Πάτρας «Ερυμάνθιος Κάφρος», διοργάνωσαν χθες Κυριακή 27 Φεβρουαρίου μια αθλητική εκδήλωση αγάπης και αλληλεγγύης για τα παιδιά.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκαν δύο αγώνες και συγκεκριμένα ο «Koumaria Trail Race 21χλμ» με 1287 μέτρα θετική υψομετρική ανάβαση και ο «Omplos Hills 12χλμ» με 712 μέτρα θετικής υψομετρικής ανάβασης.

Οι μετέχοντες καλούνταν να βάλουν στον κουμπαρά που υπήρχε στην εκκίνηση όποιο χρηματικό ποσό οι ίδιοι μπορούσαν να δώσουν για τη «Φλόγα Πάτρας» Σύλλογος Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια και την «Κιβωτό της Αγάπης» Άσυλο Χρόνιων Παθήσεων Παίδων.

Η ανταπόκριση ήταν μεγάλη με αποτέλεσμα να συγκεντρωθεί ένα αξιοσέβαστο ποσό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, στον αγώνα των 21χλμ πρώτος έκοψε το νήμα ο Γιώργος Δρόσος με χρόνο 2:04:02 και ακολούθησε στη 2η θέση ο Ανδρέας Ανδριόπουλος με 2:07:00 και στην 3η ο Μάκης Φόρτης με 2:07:44. Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Φωτεινή Τσοχαντάρη με 2:51:05, δεύτερη ήταν η Λεμονιά Παναγιώτου με 2:56:38 και το βάθρο συμπλήρωσε η Νάντια Νταούτοβα με 3:07:35.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα ΕΔΩ.

Νικητής στον αγώνα των 12 χιλιομέτρων αναδείχτηκε ο Ιωάννης Κανελλόπουλος με χρόνο 1:05:35, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Τάσος Κουμπέτσος με 1:10:21 και στην τρίτη ο Πάνος Πλωτάς με 1:10:55.

Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Νίκη Ανρεοπούλου με χρόνο 1:30:17, δεύτερη ήταν η Διονυσία Βελισσαροπούλου με 1:35:07 και τρίτη η Κατερίνα Ράπτη με 1:36:25.