Μεγάλη ανταπόκριση και καλές επιδόσεις στον Δρόμος του Τσίπουρου & τον KERK΄S MARATHON

Runbeat Team   10:35 03-12-2021

Σε μία μεγάλη αθλητική γιορτή εξελίχθηκε ο 10ος Δρόμος του Τσίπουρου και 1ος KERK΄S MARATHON που πραγματοποιήθηκαν το περασμένο σαββατοκύριακο στο Ροδοχώρι Ημαθίας.

Το γεγονός ότι ολοένα και περισσότεροι δρομείς έδειχναν ενδιαφέρον για τη διοργάνωση με τις αγωνιστικές απαιτήσεις να ανεβαίνουν διοργανώθηκε φέτος για πρώτη φορά και μαραθώνιος ανωμάλου εδάφους. Την ευθύνη των αγώνων είχε ο Γ.Α.Σ. Ροδοχωρίου Νάουσας σε συνεργασία με τον Τοπικό Πολιτιστικό Μορφωτικό σύλλογο «Οι Κομνηνοί», το Σύλλογο Ελλήνων Βετεράνων Αθλητών Στίβου Νάουσας (ΣΕΒΑΣ).

Η ανταπόκριση των δρομέων ήταν μεγάλη και ο αγώνας στέφθηκε από επιτυχία. Στον 1ο Ορεινό Μαραθώνιο Βερμίου που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 28/11 νικητής αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Τομαράς με 4:04:52, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Μωυσής Φολτόπουλος με 4:09:42 και στην 3η θέση ο Χρήστος Παρμάκης με 4:10:34. Η Δήμητρα Χαιροπούλου ήταν η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε κατακτώντας μάλιστα την 8η θέσης τη γενική με χρόνο 4:48:57. Δεύτερη ήταν η Ευθυμία Ματζερίδου με 5:21:26 και τρίτη η Μαρία Λαμπούδη με 5:23:10.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Πρώτος ο Κουρκουρίκης στο 10ο αγώνα του Τσιπουρου 15,7χλμ

Στπο 10ο αγώνα Τσίπουρου νικητής ήταν ο Ιωάννης Κουρκουρίκης με 1:33:58, ενώ στη 2η θέση τερμάτισε ο Δημήτριος Τζιώνας με 1:37:06 και στην 3η θέση ο Θεόφιλος Ευαγγέλου με 1:41:38. Στις γυναίκες πρώτη έκοψε το νήμα η Ευγενία Κοράβου με 2:11:51. Τη 2η θέση κατέκτησε η Μαρία Σολακίδου με 2:15:36 και την 3η η Αρετή Αγγελή με 2:18:49.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα ΕΔΩ

Στα 5,5 χιλιόμετρα την πρώτη θέση κατέκτησε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 27:41:31, δεύτερος ήταν ο Ιωάννης Ζήσης με 27:57:00 και τρίτος ο Τρύφων Τσαγκαλίδης με 31:23:66. Από τις γυναίκες πρώτη ήταν η Μάρα Τσιάρκα με 31:11:88, δεύτερη η Νικολέτα Καραμπινέση με 36:27:44 και τρίτη η Σμαρώ Φραγγοπούλου με 37:42:67.