Με ενστάσεις, ακυρώσεις και νικητή τον Αχμέτ Αμμάρ ο ορεινός μαραθώνιος Καβουσίου

Runbeat Team   9:36 21-09-2021

Με αρκετές συμμετοχές και περιπετειώδες φινάλε με ενστάσεις και ακυρώσεις πραγματοποιήθηκαν οι Ορεινοί Αγώνες Καβουσίου την περασμένη Κυριακή 19/9. Ο «Afentis Mountain Marathon» συγκέντρωσε το ενδιαφέρον αρκετών τολμηρών δρομέων, οι οποίοι κλήθηκαν να διανύσουν μία δύσκολη, αλλά πανέμορφη διαδρομή πριν τελικά γευτούν τη χαρά του τερματισμού. Μόνο που το φινάλε του αγώνα αποδείχτηκε πιο γρήγορο για κάποιους. Πιο συγκεκριμένα τον τερματισμό των δύο πρώτων δρομέων ακολούθησαν ενστάσεις από τους υπόλοιπους αθλητές καθώς δεν είχαν περάσει από δύο σταθμούς της διαδρομής. Οι αθλητές κλήθηκαν να απολογηθούν και τελικά ακυρώθηκαν με αποτέλεσμα νικητής να αναδειχτεί τελικά ο Αχμέτ Αμμάρ από την Παλαιόχωρα με χρόνο 5:25:57.023. Τη 2η θέση κατέλαβε ο Αντώνιος Πρωτοπαπαδάκης του Arkalos με 5:29:02.267 και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Χρήστος Τάλλας του Σ.Δ.Υ. Μεγαλόνησος με 5:56:30.633.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχτηκε η Ελένη Γαλεράκη με 6:53:56.747, ενώ ακολούθησε η Κατερίνα Δρακάκη (Άρκαλος) 7:10:09.397 και στην 3η θέση ήταν η Ελένη Καλλιτσάκη (Kasimis Training) με 8:31:46.847.

Νικητές Κωνσταντουλάκης και Χαζηράκη στα 10χλμ

Παράλληλα με τον Μαραθώνιο πραγματοποιήθηκε και αγώνας 10χλμ, ο οποίος και συγκέντρωσε τις περισσότερες συμμετοχές κυρίως από αθλητές και αθλήτριες. Νικητής αναδείχτηκε ο Εμμανουήλ Κωνσταντουλάκης (Χοχλιός Team) με 59:02.480, ενώ ακολούθησε ο Δημήτρης Παπαδογιαννάκης (Mikro Jim) με χρόνο 1:01:50.823 και τρίτος ο Ιωάννης Παναγιωτάκης (ΟΥΚ/Χοχλιός Team) με 1:02:58.973. αξίζει να σημειωθεί ότι στην 4η θέση βρέθηκε ο Εμμανουήλ Φιλιππάκης που ανήκει στην κατηγορία 60+ με χρόνο 1:06:20.280.

Νικήτρια στις γυναίκες ήταν η Ελένη Χαζηράκη (Άρκαλος) με χρόνο 1:11:04.293, ενώ δεύτερη ήταν η Ρένα Πεδιαδίτου (Σ.Δ.Υ. Ιεράπετρας-Afordakos team) με 1:25:32.707 και τρίτη η Ανθή Βουλγαράκη με 1:30:03.967.