Μαραθώνιος Ρότερνταμ: Συναρπαστικό φίνις με τον Abdi Nageeye νικητή (2:04:56) και νέο Εθνικό ρεκόρ!

Runbeat Team   14:27 10-04-2022

Εξαιρετικούς χρόνους, αμφίρροπο φίνις και νικητή τον Abdi Nageeye, επιφύλασσε ο Μαραθώνιος στο Ρότερναμ, με τον ολλανδό να περνάει τη γραμμή του τερματισμού μόλις ένα μέτρο πιο μπροστά από τον Leul Gebreselassie σε χρόνο 2:04:56, κάτι το οποίο αποτελεί και εθνικό ρεκόρ.

Οι δυο τους κατάφεραν στα τελευταία μέτρα πριν τον τερματισμό να ξεφύγουν από το γκρουπ αθλητών που προπορευόταν από την αρχή του αγώνα και κατάφεραν να τερματίσουν μόλις με λίγα δέκατα του δευτερολέπτου διαφορά.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα περάσματα του νικητή του μαραθωνίου είναι εξαιρετικά, καθώς στα πρώτα 10 χιλιόμετρα έκανε χρόνο 29:30, στον ημιμαραθώνιο 1:02:17, ενώ το 30ο χιλιόμετρο το πέρασε σε 1:28:32 για να τερματίσει σε 2:04:56.

Από κει και πέρα, στο βάθρο και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Κενυάτης Kipyego με χρόνο 2:05:12, ενώ την πρώτη πεντάδα συμπλήρωσαν ο Bashir Abdi με χρόνο 2:05:23 και ο Κenneth Kipkemoi με χρόνο 2:06:22.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Haven Hailu με χρόνο 2:22:01, ενώ πιο πίσω βρέθηκε η Nienke Brinkman με χρόνο 2:22:51. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η Zhanna Turi Mamazhanova με χρόνο 2:26:54.