Kipchirchir και Tanui έκοψαν το νήμα στον Μαραθώνιο του Μπουένος Άιρες

Runbeat Team   17:46 19-09-2022

Σημειώνοντας τον δεύτερο καλύτερο χρόνο στην ιστορία του Μαραθωνίου του Μπουένος Άιρες, η Κενυάτισσα Rodah Tanui πανηγύρισε τη νίκη στην 37η εκδοχή του Μαραθωνίου της πρωτεύουσας της Αργεντινής που πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή (18/9). Νικητής στους άνδρες ήταν ο Κενυάτης Victor Kipchirchir.

Ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά. Η 31χρονη Tanui, η οποία είναι η κάτοχος του ρεκόρ διαδρομής με χρόνο 2:25.46 από το 2019, ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες των διοργανωτών καθώς κατάφερε να κάμψει την αντίσταση άλλων σπουδαίων δρομέων όπως της Kasu Lemeneh από την Αιθιοπία, αλλά και των συμπατριωτισσών της Sharon Cherop και Emily Kipchumba.

Η Tanui, η οποία είναι μητέρα μιας κόρης, της Tiana, η οποία είναι ενάμιση έτους, απομακρύνθηκε από τις τρεις παραπάνω μετά το 35ο χιλιόμετρο και πέρασε τη γραμμή τερματισμού με τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο που έχει σημειωθεί στην Αργεντινή και συγκεκριμένα σε 2:26.53. Αρκετά πιο πίσω ακολούθησε η Lemeneh με 2:28.00.

Η Cherop έκλεισε την τριάδα του βάθρου τερματίζοντας σε 2:28.56, ενώ η Kipchumba ήταν 4η με χρόνο 2:29.50.

Την 5η θέση κατέλαβε η αθλήτρια από την Αργεντινή, Xoana Zurita με 2:46.44.

Άνετα πρώτο ο Kipchirchir

Ο αγώνας των ανδρών εξελίχθηκε σε υπόθεση των Κενυατών, οι οποίοι κατέλαβαν και τις τρεις θέσεις του βάθρου. Πρώτος πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Victor Kipchirchir με χρόνο 2:07.05, ενώ ακολούθησε ο Edwin Kiptoo με 2:09.32. Ο Victor Kiplimo έκλεισε την τριάδα του βάθρου με χρόνο 2:11.41.

Ο Χιλιανός Hugo Catrileo τερμάτισε τέταρτος σημειώνοντας ατομικό ρεκόρ (2:11.41), ενώ πέμπτος ήταν ο επίσης Κενυάτης Philemon Kiptanui με 2:14.18.

Το ρεκόρ αγώνων (2:05.00) που σημείωσε το 2019 ο Κενυάτη Evans Chebet δεν απαιλήθηκε.