Runbeat Team   10:43 11-04-2022

Μετά από τρία χρόνια απουσίας λόγω της πανδημίας του covid 19, το Hydra’s Trail Event επέστρεψε με την 7η εκδοχή του.

Αρκετοί ήταν οι έμπειροι δρομείς ορεινού τρεξίματος που επέλεξαν την Ύδρα για να δοκιμάσουν τις δυνάμεις του στον Ορεινό Μαραθώνιο 38,5 χιλιομέτρων με θετική υψομετρική 2.000μ. Συνολικά στην εκκίνηση της δύσκολης και απαιτητικής διαδρομής βρέθηκαν 90 δρομείς εκ των οποίων κατάφεραν να τερματίσουν οι 79.

Σε μία φανταστική διαδρομή με θέα το πέλαγος ο Κωνσταντίνος Παραδεισόπουλος ήταν αυτός που έτρεξε ταχύτερα την απόσταση τερματίζοντας σε 3:37:20. Δεύτερος ήταν ο πολύπειρος Φώτης Ζησιμόπουλος με χρόνο 3:40:31 και ακολούθησε στην 3η θέση ο Δημήτρης Ελευθερίου με 3:51:57.

Η Νικολέτα Τζαβάρα και η Μαρία Μαλάι έτρεξαν παρέα σε όλη τη διαδρομή και τερμάτισαν μαζί στην πρώτη θέση με το ρολόι να γράφει 4:55:56, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Ζωή Σταμούλη με 4:58:24.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα του Hydra Trail Maratnon 2022

Το πρωί της Κυριακής 10/4 πραγματοποιήθηκε και η μικρότερη διαδρομή των 18χλμ με την επωνυμία Rock Race. Στον συγκεκριμένο αγώνα, νικητής αναδείχτηκε ο Βασίλης Μπαλαμώτης με χρόνο 1:34:28, δεύτερος ήταν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος με 1:40:38 και τρίτος ο Ανδρέας Ανδριόπουλος με 1:47:17.

Εξαιρετική ήταν η Χριστίνα Παζιτζίδου, η οποία κατέκτησε την 1η θέση στις γυναίκες και την 6η στη γενική με χρόνο 1:57:09. Δεύτερη ήταν η Κρισταλία Κουτσιμάνη με 2:11:16 και τρίτη η Τζούλια Ζέρβα με 2:23:30.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα του Rock Race

Αξίζει να σημειωθεί ότι πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 9/4 και αγώνας σκυταλοδρομίας 5χλμ, ενώ την επόμενη ημέρα διεξήχθη και αγώνας Run & Fun απόστασης 4,7χλμ και παιδικός αγώνας.

Hydra’s Trail Event: Δυναμική επιστροφή με σπουδαία ονόματα, μηνύματα και καλές επιδόσεις (pics) runbeat.gr