Έτρεξαν στις γειτονιές της Κέρκυρας μικροί και μεγάλοι

Runbeat Team   19:01 01-11-2021

Γέμισαν… ζωή οι δρόμοι της Κέρκυρας χθες Κυριακή καθώς εκατοντάδες ήταν οι δρομείς όλων των ηλικιών που πήραν μέρος στον αγώνας δρόμου «CorfuOld Town Trail 2021», ο οποίος πραγματοποιείται για δεύτερη φορά.

Οι μετέχοντες έτρεξαν μέσα στον αρχιτεκτονικό ιστό της παλιάς πόλης με αφετηρία τα ανάκτορα των Αγίων Μιχαήλ & Γεωργίου και τερματισμό το «Λιστόν».

Στα 14 χιλιόμετρα ο Δημήτρης Γεωργοπετρής ήταν ο αθλητής που τερμάτισε πρώτος με χρόνο 57:22. Στη 2η θέση ακολούθησε ο Σωτήρης Παπαποστόλου με 58:54 και στην 3η ο Ιωάννης Χρυσικόπουλος με 59:17. Νικήτρια ήταν η Adrienn Jokuti με 1:12.40, δεύτερη ήταν η Αγγελική Προβατά με 1:14.45 και τρίτη η Τέτη Κώτση με 1:17.56.

Στα 7 χιλιόμετρα νικητής ήταν ο Κοσμάς Ντάφας με χρόνο 32:26, ακολούθησε ο Σταμάτης Τσιριγάκης με 34:01 και ο Κωνσταντίνος Σκληρής με 34:17. Από τις μετέχουσες γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Σοφία Μάζη με χρόνο 38:46, τη 2η θέση κατέκτησε η Εύη Αβδή με 40:49 και την 3η η Ειρήνη Νικηφόρου με 43:15. Επίσης έγινε και αγώνας 6,5 χιλιομέτρων για περιπατητές.

Αξίζει να σημειωθεί τέλος ότι το μεγαλύτερο μέρος των εσόδων θα διατεθούν στον Σύλλογο Γονιών Παιδιών με Νεοπλασματική Ασθένεια – Παιδικός Καρκίνος «ΦΛΟΓΑ».