Runbeat Team   15:02 15-05-2022

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο επέστρεψε το Run Greece στην Καστοριά, το μοναδικό φέτος με Ημιμαραθώνιο στις διαδρομές του.

Τράβηξε τα βλέμματα η Καβουρίδου

Αναμφίβολα η συμμετοχή που τράβηξε τα βλέμματα ήταν εκείνη της γεννημένης το 2007 Μαρίας Καβουρίδου, που πήρε τη νίκη στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων των γυναικών με χρόνο 43:49. Η νεαρή αθλήτρια έφτασε πρώτη στον τερματισμό, με τους γονείς και τους δικούς της ανθρώπους να την περιμένουν για να την συγχαρούν.

Επέστρεψε με πολλές συμμετοχές το Run Greece στην Καστοριά – Όλα όσα έγιναν στους τρεις αγώνες runbeat.gr

Στη δεύτερη θέση των γυναικών τερμάτισε η Ερμιόνη Χασκή με 44:32, ενώ ακόμα μία νεαρή αθλήτρια ανέβηκε στο βάθρο, με την Αγγελική Παπαγεωργιάδου να έρχεται τρίτη με 45:09. Στον αγώνα τέταρτη ήταν η Sofia Mazi με 46:22 και πέμπτη η Δήμητρα Γουνάρη με 49:49.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων των ανδρών, ο Κοσμάς Πλακετας ήταν πρώτος, τερματίζοντας σε 33:49. Ο Σταύρος Αγιαννίδης ήταν δεύτερος με 36:16 και ο Πέτρος Μηνας τρίτος με 37:28. Ο Άρης Σολατσάρης ήταν τέταρτος με 40:16 και ο Γιώργος Παπατραϊανού πέμπτος με 41:02.

Τα αποτελέσματα του αγώνα εδώ.

Ο ημιμαραθώνιος στην Καστοριά

Στον ημιμαραθώνιο του Run Greece Καστοριάς 2022, νικητής ήταν ο Ilir Kallezi από την Αλβανία με επίδοση 1:18:55. Δεύτερος ήταν ο Ανδρέας Βιρλιος με 1:21:26, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Μιχάλης Γεωργαντζης με 1:22:05. Τέταρτος τερμάτισε ο Σέργιος Ζαβαντσκι με 1:22:39.

Η Άννα Δρουδάκη τερμάτισε πρώτη στον ημιμαραθώνιο των γυναικών με 1:43:31, με την Φωτεινή Ηλιάδου να είναι η δρομέας που τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 1:44:13.Τρίτη ήταν η Ελίνα Μακαρονα (1:45:11). Τέταρτη τερμάτισε η Ευδοξία Παπατραϊανού με 1:46:14 και πέμπτη η Ευγενία Κοραβου με 1:47:12.

Τι έγινε στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων

Νικητής του αγώνα των 5 χιλιομέτρων των ανδρών ήταν ο Αλέξανδρος Παπαγιάννης με 18:12, αφήνοντας δεύτερο τον Παύλο Τσακυρίδη (18:58) και τρίτο τον Άγγελο Δάσκαλο (19:47). Τέταρτος βρέθηκε ο Αμβρόσιος Δημητριάδης με 20:10 και πέμπτος ο Αντώνης Ντίκος με 20:44.

Από τις γυναίκες, η Αφροδίτη Κυρκοπούλου τερμάτισε πρώτη και στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης, με χρόνο 19:06. Δεύτερη ήταν η Μαρία Σιουτκα με 20:44, τρίτη η Μαρία Μπελλη με 21:06, τέταρτη η Νικολέτα Καραμπινέση με 24:52 και πέμπτη η Σταυρούλα Παπαβασιλείου με 25:25.