Ελληνικός θρίαμβος και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser Run!

Runbeat Team   12:03 27-09-2022

Οι πολύ καλές εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών του μοντέρνου πεντάθλου μέσα στο 2022 συνεχίσθηκαν και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser Run (τρέξιμο – σκοποβολή), που πραγματοποιήθηκε στη Λισσαβώνα. Με μια αποστολή μόλις 6 αθλητών σε μια διοργάνωση με 700 συμμετοχές απ’ όλον τον κόσμο, η Ελλάδα πήρε δύο μετάλλια, ένα χρυσό και ένα χάλκινο και είχε κι άλλα τρία πλασαρίσματα στην πρώτη 6άδα!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η 27χρονη Πηνελόπη Νίκα στην κατηγορία των γυναικών (5Χ600μ. δρόμος, 4Χ5 εύστοχες βολές σκοποβολή με laser από τα 10μ.) με χρόνο 11.44.80. Είναι η τρίτη φορά, που η αθλήτρια του Παναθηναϊκού παίρνει μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser Run, αλλά για πρώτη φορά ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, καθώς το 2019 και το 2021 είχε τερματίσει στην 3η θέση.

Ελληνικός θρίαμβος και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser Run! runbeat.gr

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η ομάδα μας U15 στη mixed relay, αποτελούμενη από την Ολυμπία Παινέση και τον Αγγελο Πατσούρα με χρόνο 8.42.30, σ’ έναν αγώνα που πήραν μέρος 22 ομάδες (ορισμένες χώρες είχαν περισσότερες από μια συμμετοχές).

Ο 14χρονος Αγγελος Πατσούρας πήρε την 4η θέση στο ατομικό της κατηγορίας του (3Χ600μ. δρόμος, 3Χ5 βολές σκοποβολής από τα 5 μέτρα) με χρόνο 6.18.10, στον αγώνα με τη μεγαλύτερη συμμετοχή συνολικά στη διοργάνωση (58 αθλητές), ενώ η αδελφή του, η 17χρονη Δήμητρα Πατσούρα, τερμάτισε 5η στην κατηγορία U19 με επίδοση 12.30.30 στην ίδια απόσταση με αυτήν των γυναικών.

Τέλος, η Δήμητρα Πατσούρα σε ζευγάρι με τον 15χρονο Θάνο Σπαντούρο ολοκλήρωσαν τις επιτυχίες της ελληνικής αποστολής με την 6η θέση στη mixed relay U19 (2Χ3Χ600μ. δρόμος, 2Χ2Χ5 βολές σκοποβολή από τα 10μ.) σε χρόνο 13.58.00.