Amorgos Trail Challenge: Νικητές Ροδόπουλος και Τζάρου στα 19χλμ. – Επικράτησαν Θεολογίτης και Anderson στα 7,5

Runbeat Team   13:47 01-05-2022

Μία όμορφη διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στην Αμοργό χθες (30/04), με το Amorgos Trail Challenge να διεξάγεται για 5η φορά.

Ο αγώνας περιελάμβανε δύο διαδρομές, μία 19 και μία 7,5 χιλιομέτρων, ενώ έγινε και ένας αγώνας Spike με την συμμετοχή 88 δρομέων. Για την ιστορία 1ος άνδρας ήταν ο Αμοργιανός Βεκρής Γιώργος με χρόνο 8:49 και 1η γυναίκα η Καραταράκη Ελευθερία που τερμάτισε σε 12:41 στον αγώνα Spike.

Όσον αφορά τις «κύριες» διαδρομές, Ροδόπουλος και Τζάρου νίκησαν στα 19 χιλιόμετρα, ενώ οι Θεολογίτης και Anderson ήταν οι νικηρές στα 7,5.

O αγώνας των 19 χιλιομέτρων

Ο Νίκος Ροδόπουλος ήταν ο νικητής στον αγώνα των 19 χιλιομέτρων στην Αμοργό με χρόνο 1:35:44, με τον Παναγιώτη Παναγιωτόπουλο να παίρνει την δεύτερη θέση με 1:39:48. Τρίτος ήταν ο Αργύρης Ρούσσος με 1:49:14, τέταρτος ο Grzegorz Olesiak με 2:00:07 και πέμπτος ο Δημήτρης Μπαΐλας με 2:02:43.

Στις γυναίκες νικήτρια αναδείχθηκε η Αναστασία Τζάρου με 2:16:56, με την Ελευθερία Καραταράκη να τερματίζει δεύτερη με 2:38:45. Με χρόνο 2:39:56 την τρίτη θέση πήρε η Bessy Kouri, ενώ με χρόνο 2:46:04 την τέταρτη θέση πήρε η Μαριάννα Βλαχογιάννη. Πέμπτη ήταν η Πολύ Γιαννακοπούλου (2:46:06).

O αγώνας των 7,5 χιλιομέτρων

Ο Νίκος Θεολογίτης επικράτησε στον αγώνα των 7,5 χιλιομέτρων του Amorgos Trail Challenge με χρόνο 42:35, με τον Βαγγέλη – Νικόλα Κοβαιο να είναι δεύτερος με 45:23. Ο Αντώνης Γαβαλάς πήρε την τρίτη θέση με χρόνο 47:22.

Στις γυναίκες, η Zaklin Anderson πήρε τη νίκη με χρόνο 1:08:13, αφήνοντας στην δεύτερη θέση την Ειρήνη Καλιακάτσου με χρόνο 1:09:05. Τρίτη ήταν η Σωτηρία Βογιατζοπούλου με χρόνο 1:10:33.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα του Amorgos Trail Challenge.