7ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος: Ξεχώρισαν Παπαδημητρίου και Κωνσταντινοπούλου

Runbeat Team   19:00 28-11-2021

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 7ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος και ο αγώνας δρόμου πόλης 5 χιλιομέτρων στην Ξάνθη, με πολλούς δρομείς να κατακλύζουν τους δρόμους της πόλης.

Νικητής στον ημιμαραθώνιο αναδείχθηκε ο Αντώνης Παπαδημητρίου τερματίζοντας σε χρόνο 1:16:07, με δεύτερο τον Κώστα Τριαντφύλλου με χρόνο 1:19:00 και τρίτο τον Κώστα Νικολάου με χρόνο 1:21:50. Την πεντάδα συμπλήρωσαν οι Θανάσης Σανέτσης (1:22:24) και Νίκος Μπλιούκας 1:22:34.

Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου με χρόνο 1:25:34, με την ίδια να τερματίζει και 8η στη γενική κατάταξη, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Emine Sarisoy Δημητριάδης με χρόνο 1:38:57, ενώ στην τρίτη τερμάτισε η Ζωή Τσαφαρίδου με χρόνο 1:39:33. Την πεντάδα συμπλήρωσαν οι Κωνσταντίνα Πανταζή με χρόνο 1:42:25 και η Ελευθερία Λεμπιδα με χρόνο 1:43:11.

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα του αγώνα.

Εξαιρετικοί Ιατρουδέλης και Μήλιου στα 5 χιλιόμετρα

Ο Γιώργος Ιατρουδέλης ήταν ο νικητής του αγώνα δρόμου των 5 χιλιομέτρων τερματίζοντας σε χρόνο 15:34, με τον Βασίλη Παπαδημητρίου να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με χρόνο 17:44 και τον Γιώργο Βλαχάκη στην τρίτη με χρόνο 18:03.

Στις γυναίκες πρώτη το νήμα έκοψε η Αλεξάνδρα Μήλιου με χρόνο 20:49, στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Ανδρεάννα Ντουμπάκη με χρόνο 21:05, ενώ στην τρίτη τερμάτισε η Πηνελόπη Δαγκα με χρόνο 22:09.

Δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα του αγώνα.