7ος Αγώνας Δρόμου Ραμνούς: Πρωτιά Αλεβίζου στα 17χλμ, εντυπωσιακή Πορίκου στα 6,5χλμ

Runbeat Team   12:29 28-02-2022

Υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή ο 7ος Αγώνας Δρόμου Ραμνούς παρόλα αυτά οι συμμετοχές ήταν πολλές και οι επιδόσεις καλές. Παρά τη βροχή και το κρύο οι δρομείς δεν πτοήθηκαν δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό στον αγώνα του Συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Τέλμησσος Ν. Μάκρης-Μαραθώνος. Συνολικά πραγματοποιήθηκαν δύο αγώνες (17 και 6,5 χιλιομέτρων), οι οποίοι μάλιστα είχαν ως μότο «τρέχουμε για το περιβάλλον και λέμε όχι στον ΧΥΤΑ». Από τους μετέχοντες ξεχώρισαν ο Παναγιώτης Αλεβίζος στα 17 χιλιόμετρα και η Κορίνα Πορίκου στα 6,5 χιλιόμετρα.

Πιο συγκεκριμένα, στον αγώνα των 17 χιλιομέτρων πρώτος έκοψε το νήμα του τερματισμού ο Παναγιώτης Αλεβίζος με χρόνο 1:10:15, ενώ στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Νίκος Δρούτσας με 1:12:08 και στην τρίτη ο Χριστόφορος Γεωργόπουλος με 1:12:35.

Η πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Κωνσταντίνα Καραγιάννη με χρόνο 1:34:43, την 2η θέση κατέκτησε η Βασιλική Λιάγκη με 1:36:18 και την 3η η Ράνια Μάρκου με 1:37:21.

Στον αγώνα των 6,5 χιλιομέτρων εντυπωσίασε με την παρουσία της η Κορίνα Πορίκου, η οποία μετά από μία πολύ γρήγορη κούρσα κατέλαβε την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη με χρόνο 29:42, ενώ πρώτος άνδρας και 2ος στη γενική ήταν ο Γιωργος Παναγούλιας με 29:49, δεύτερος ο Διονύσης Αρβανιτάκης με 35:52 και τρίτος με τον ίδιο χρόνο ο Μάριος Ρήγας.

Τη 2η θέση στις γυναίκες κατέκτησε η Μαριάννα Βλαχογιάννη με 38:11 και την 3η η Ιωάννα Μητσούλη με 38:59.