6ος Δρόμος Γιοφυριού Άρτας: Νικητής ο Μπαρμπαγιάννης στον ημιμαραθώνιο, όλα τα αποτελέσματα

Runbeat Team   9:27 28-03-2022

Περισσότεροι από 600 δρομείς όλων των ηλικιών συμμετείχαν το σαββατοκύριακο που μας πέρασε στον 6ο Δρόμο του Γιοφυριού στην Άρτα. Κατά τη διάρκεια του διημέρου πραγματοποιήθηκαν τρεις αγώνες: Ένας 5 χιλιομέτρων, ο ημιμαραθώνιος και σκυταλοδρομία, όπου δύο αθλητές μοιράζονταν την απόσταση του ημιμαραθωνίου.

Στον ημιμαραθώνιο την παράσταση έκλεψε ο Θανάσης Μπαρμπαγιάννης καθώς τερματίζοντας πρώτος σε 1:08:02, ενώ τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Χρήστος Παπαδογεώργος με 1:09:10 και την τρίτη ο Αλέξανδρος Τζουμάκας με 1:09:31.

Η Νίκη Μπουκουβάλα ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 1:33:34. Δεύτερη ήταν η Δήμητρα Τσαλοκώστα με 1:34:38 και τρίτη η Θωμαή Τσιντζούρα με 1:41:49.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα

Παράλληλα πραγματοποιήθηκε και σκυταλοδρομία στην απόσταση του ημιμαραθωνίου με δύο δρομείς να μοιράζονται τα χιλιόμετρα. Στη συγκεκριμένη κατηγορία νικητές βγήκαν οι Αρχιμήδης Καβακίδης-Κωνσταντίνος Χουβαρδάς με συνολικό χρόνο 1:12:47.

Δεύτερο ήταν το δίδυμο Κωνσταντίνος Μπαρμούτης-Περικλής Ασπρούδης με 1:16:15 και τρίτο οι Τάσος Ροβιθάκης-Φανή Μπλακούρα με 1:38:42. Συνολικά συμμετείχαν 16 ζευγάρια, αριθμός αρκετά μεγάλος.

Η αυλαία της διοργάνωσης άνοιξε το Σάββατο 26/3 το απόγευμα με τη διεξαγωγή του αγώνα των 5 χιλιομέτρων. Στον συγκεκριμένο αγώνα νικητής ήταν ο Χρήστος Βαρελής με πολύ καλό χρόνο και συγκεκριμένα 16:33, ενώ στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Γιώργος Χαρίτος με 18:25 και στο τρίτο ο Νικόλας Θεολογίτης με 19:01.

Πρώτη γυναίκα που τερμάτισε ήταν η Αλεξάνδρα Γκίκου με 21:30. Στη 2η θέση τερμάτισε η Μαίρη Γούτσια με 22:51 και την 3η η Βασιλική Βαλάκου με 23:33.