5ος Ορειβατικός Αγώνας Τσαριτσάνης: Θριαμβευτής ο Κασιάρας στα 30χλμ, πρωτιά Νατσιόπουλου στα 8χλμ (vid)

Runbeat Team   12:04 04-04-2022

Δοκίμασαν τις δυνάμεις τους οι αθλητές και οι αθλήτριες που βρέθηκαν στην εκκίνηση του 5ου Ορειβατικού Αγώνα Τσαριτσάνης και τον Σέγκια Trail, οι οποίοι πραγματοποιήθηκε χθες Κυριακή 3 Απριλίου στη Λάρισα. Δρομείς από διάφορες περιοχές της Ελλάδας έδωσαν το «παρών» θέλοντας να δουν τα όριά τους τους και παράλληλα να απολαύσουν ένα μοναδικό φυσικό περιβάλλον.

Ο Νίκος Κασιάρας ήταν αυτός που ανταπεξήλθε καλύτερα στην απαιτητική διαδρομή των 30χλμ κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 2:41:40. Αρκετά λεπτά αργότερα πέρασε τη γραμμή του τερματισμού ο Αλέξανδρος Φωτιάδης παίρνοντας τη 2η θέση με χρόνο 2:49:47, ενώ 17 δευτερόλεπτα αργότερα (2:50:04) τερμάτισε ο Αριστείδης Γκίζλης συμπληρώνοντας την τριάδα του βάθρου.

Από τις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελένη Σαμανίδου με χρόνο 3:57:32, δεύτερη ήταν η Σοφία Κρίκου με 4:13:53 και τρίτη η Δήμητρα Καλτσή με 4:17:15.

Στον Σέγκια Trail, τον αγώνα απόστασης 8 χιλιομέτρων, νικητής αναδείχτηκε ο Γεώργιος Νατσιόπουλος με 43:46, στη 2η θέση τερμάτισε ο Δημήτρης Βλιώρας με 44:02 και στην 3η ο Παναγιώτης Μακρίδης με 44:16. Η Χυσούλα Βλησαρούλη ήταν νικήτρια στις γυναίκες με χρόνο 48:39. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Γεωργία Τσιάγγαλη με 1:00:34 και τρίτη ήταν η Παναγιώτα Ντριγκόγια με 1:01:05.

Οι διοργανωτές έδωσαν στη δημοσιότητα και ένα βίντεο με στιγμιότυπα του αγώνα. Δείτε το...