12ος Ανδάνειος Δρόμος: Νικητής στο φώτο φίνις και με ρεκόρ διαδρομής ο Θωμάς Πούλιος

Runbeat Team   9:33 22-08-2022

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε το βράδυ του Σαββάτου 20/8 ο 12ος Ανδάνειος Δρόμος, ο οποίος περιλάμβανε έναν αγώνα 17χλμ, έναν 5χλμ και έναν παιδικό αγώνα 1 χιλιομέτρου.

Περισσότεροι από 100 δρομείς και περίπου 50 παιδιά πήραν μέρος στον αγώνα που στόχο είχε την ανάδειξη της περιοχής. Την ευθύνη είχε ο Δήμος Οιχαλίας, η Περιφερειακή Ενότητα Μεσσηνίας, με την υποστήριξη των τοπικών πολιτιστικών και αθλητικών συλλόγων, ενώ τελέστηκε υπό την αιγίδα της ΕΟΣΛΜΑ-Υ.

Οι δρομείς ακολούθησαν την διαδρομή Αρκαδική Πύλη – Νεοχώρι – Μαγούλα – Ζευγολατιό – Κεντρικό και είχαν ως τερματισμό το Διαβολίτσι.

Απίστευτο φινάλε επεφύλαξε ο αγώνας των 17 χλμ, ο οποίος ξεκίνησε από την Αρκαδική πύλη με τελικό νικητή τον Θωμά Πούλο (ΓΑΣ Ιλισσός) που τερμάτισε μαζί με τον Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) σε 59:55. Για κλάσματα του δευτερολέπτου νικητής αναδείχτηκε ο πρώτος έχοντας μάλιστα σημειώσει ρεκόρ διαδρομής καθώς το προηγούμενο ήταν 1 ώρα και 44 δευτερόλεπτα. Τρίτος ήταν ο Παναγιώτης Πετρουλάκης 1:02:14 (ΓΑΣ Ιλισσός) και ακολούθησαν οι Γεώργιος Κασσαρός 1:05:59 (ΓΑΣ Ιλισσός), Ευστάθιος Δημητρακόπουλος 1:11:39 (Σ.Δ.Υ. Μεσσηνίας), Θεοφάνης Κόλλιας 1:11:13(Ανεξάρτητος).

Στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Κορνέλια Κολτ (Τελμησσός Μαραθώνα) με 1:31:42, δεύτερη η Χριστίνα Χριστοπούλου με 1:33:20 (Σ.Α.Μ), τρίτη η Νίκη Παναγούλια με 1:37:00 (ΑΠΣ Αθηναίοι Δρομείς) και την εξάδα συμπλήρωσαν οι Κωνσταντίνα Παπαδάμη 1:37:15 (Ανεξάρτητη), Αργυρώ Σελαμή 1:39:12 και Γεωργία Πουλοπούλου 1:39:28(Σ.Δ.Υ. Μεσσηνίας).

Στα 5χλμ των ανδρών νικητές ήταν οι Γιάννης Καλογερόπουλος (Μεσσηνιακός 17:04, Γιώργος Τζουβίστας (Γ.Α.Σ. Καματερού) 17:58 και Δημήτρης Πασσιάς 19:20 (Σ.Δ.Υ. Μεσσηνίας). Από τις γυναίκες την πρώτη τριάδα αποτέλεσαν οι Παναγιώτα Τόκα (Γ.Σ. Αρκαδίας) 21:11, Ελένη Ζαχαρόγιαννη (Spotify front runners) 22:50 και Γιώτα Ασημάκου (Σ.Δ.Υ. Μεσηνίας) 24:38.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων

Στο τέλος των απονομών η βραδιά έκλεισε με προσφορά ελαφρού γεύματος, σε όλους τους δρομείς από τη διοργάνωση.